Havana efekt aneb vítejte v Evropském skanzenu motorismu

Víte, co znamená pojem Havana efekt? Ne, nebojte se. Nebudeme hovořit o tom, že motor vašeho vozu trpí kouřivostí, jako když si zapálíte poctivý a dobře utažený kubánský doutník... :-) Řeč je o novém pojmu, který byl poprvé použit v magazínu Focus a je výstižným popisem současného trendu provozování, nákupu a prodeje automobilů staršího data výroby.

Tento pojem se zřejmě stane i pojmem ekonomickým ve významu, že díky mnoha faktorům, včetně „zelené“ politiky EU a jejím nařízením, vyhláškám a restrikcím, roste zcela neúměrně cena ojetých vozů starých od pěti do deseti let. V sousedním Německu vrostla cena ojetých vozů, které sjely z výrobní linky maximálně v roce 2012, o 21 procent jak uvádí společnost Carvago.

Motorismus je o inovacích a hledání nových technologií. Tyto inovace a moderní technologie by měly sloužit jak motoristům tak i životnímu prostředí. Bohužel opak je momentálně pravdou. Nechceme ani domýšlet kam tato politika EU ve svém důsledku vlastně povede.
„Moderní“ motory nově vyrobených automobilů schopné jet rychlostí například 200 km/h vybavené povinným omezovačem rychlosti, se tak budou v budoucnu po našich dálnicích „ploužit“ maximální
rychlostí 130 km/h. „Chytrá“ auta nám budou sama, podle vyhlášek a norem, určovat kdy máme zpomalit a za určitých okolností tak učiní sama i bez nás.

Počínaje dnem 6. 7. 2022 si ve státech EU nekoupíte nový vůz, který by nebyl vybaven povinným omezovačem rychlosti. Dokonce je možné, že jestliže jste kupovali nedávno nový automobil, tak je zřejmě tímto omezovačem rychlosti již vybaven, protože automobilky s předstihem nové vozy tímto omezovačem vybavují, jen zatím není zcela plně aktivní.

Evropský parlament dále schválil dne 8. 6. 2022 návrh zakazující prodej nových osobních aut se spalovacími motory a to s plánovanou platností od roku 2035.

Sebelepší software prostě má a může mít i své chyby či se jich může dopustit. Samostatnou kapitolou je oblast hackerů, kteří mají vždy minimálně o pomyslný krok náskok. A tak se pojem Havana efektu v našem slovníku patrně ustálí na trvalo. Staré automobily a veteráni si budou držet ceny, které zřejmě dál porostou.

A tak se péče o osobní automobil nejen v současnosti, ale i v budoucnosti více než vyplatí...

Technologie, které dnes motoristům ulehčují život, například chytrá auta sledující dopravní značky, se během několika let změní do pozice represivního softwaru, který bude řidičům diktovat, co smí a co již ne. Možná si řeknete, že to je dobře, protože bude méně dopravních nehod. Na druhou stranu by to měl být vždy zodpovědný řidič, kdo řídí osobní vůz dle okolních podmínek a situace. Někdy i ono zrychlení a rychlá reakce může naopak lidské životy uchránit.

Shop.Atomium.cz na Firmy.cz

Aditiva Atomium

Důležité stránky

Články v blogu

ATOMIUM - jízda na plný výkon